Știri

Nominalizările pentru premiile Oscar 2017 – prima oară în live stream !

La ediția 89, comitetul de conducere a decis că Oscar trebuie să se înscrie în trendul acesta modern, cu internetul și cu vi-ar-ul și cu tot.
Ca atare, nominalizările 2017, pentru prima oară în istoria Planetei Pământ sunt transmise numai online.

Bine (că) ați venit în era Internetului:

Best Picture

    Arrival – Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, and David Linde
Fences – Scott Rudin, Denzel Washington, and Todd Black
Hacksaw Ridge – Bill Mechanic and David Permut
Hell or High Water – Carla Hacken and Julie Yorn
Hidden Figures – Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams, and Theodore Melfi
La La Land – Fred Berger, Jordan Horowitz, and Marc Platt
Lion – Emile Sherman, Iain Canning, and Angie Fielder
Manchester by the Sea – Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, and Kevin J. Walsh
Moonlight – Adele Romanski, Dede Gardner, and Jeremy Kleiner

Best Director

    Denis Villeneuve – Arrival
Mel Gibson – Hacksaw Ridge
Damien Chazelle – La La Land
Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea
Barry Jenkins – Moonlight

Best Actor

Casey Affleck – Manchester by the Sea as Lee Chandler
Andrew Garfield – Hacksaw Ridge as Desmond T. Doss
Ryan Gosling – La La Land as Sebastian Wilder
Viggo Mortensen – Captain Fantastic as Ben Cash
Denzel Washington – Fences as Troy Maxson

Best Actress

Isabelle Huppert – Elle as Michèle LeBlanc
Ruth Negga – Loving as Mildred Loving
Natalie Portman – Jackie as Jackie Kennedy
Emma Stone – La La Land as Mia Dolan
Meryl Streep – Florence Foster Jenkins as Florence Foster Jenkins

Best Supporting Actor

Mahershala Ali – Moonlight as Juan
Jeff Bridges – Hell or High Water as Marcus Hamilton
Lucas Hedges – Manchester by the Sea as Patrick Chandler
Dev Patel – Lion as Saroo Brierley
Michael Shannon – Nocturnal Animals as Detective Bobby Andes

Best Supporting Actress

Viola Davis – Fences as Rose Lee Maxson
Naomie Harris – Moonlight as Paula
Nicole Kidman – Lion as Sue Brierley
Octavia Spencer – Hidden Figures as Dorothy Vaughan
Michelle Williams – Manchester by the Sea as Randi

Best Original Screenplay

20th Century Women – Mike Mills
Hell or High Water – Taylor Sheridan
La La Land – Damien Chazelle
The Lobster – Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou
Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan

Best Adapted Screenplay

Arrival – Eric Heisserer from Story of Your Life by Ted Chiang
Fences – August Wilson from Fences by August Wilson (posthumous nomination)
Hidden Figures – Allison Schroeder and Theodore Melfi from Hidden Figures by Margot Lee Shetterly
Lion – Luke Davies from A Long Way Home by Saroo Brierley and Larry Buttrose
Moonlight – Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney from In Moonlight Black Boys Look Blue by Tarell Alvin McCraney

Best Animated Feature Film

Kubo and the Two Strings – Travis Knight and Arianne Sutner
Moana – John Musker, Ron Clements, and Osnat Shurer
My Life as a Zucchini – Claude Barras and Max Karli
The Red Turtle – Michael Dudok de Wit and Toshio Suzuki
Zootopia – Byron Howard, Rich Moore, and Clark Spencer

Best Foreign Language Film

Land of Mine (Denmark) in Danish – Martin Zandvliet
A Man Called Ove (Sweden) in Swedish – Hannes Holm
The Salesman (Iran) in Persian – Asghar Farhadi
Tanna (Australia) in Nauvhal – Martin Butler and Bentley Dean
Toni Erdmann (Germany) in German – Maren Ade

Best Documentary – Feature

Fire at Sea – Gianfranco Rosi and Donatella Palermo
I Am Not Your Negro – Raoul Peck, Rémi Grellety, and Hébert Peck
Life, Animated – Roger Ross Williams and Julie Goldman
O.J.: Made in America – Ezra Edelman and Caroline Waterlow
13th – Ava DuVernay, Spencer Averick, and Howard Barish

Best Documentary – Short Subject

Extremis – Dan Krauss
4.1 Miles – Daphne Matziaraki
Joe’s Violin – Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis
The White Helmets – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Best Live Action Short Film

Ennemis Interieurs – Sélim Azzazi
La Femme et le TGV – Timo von Gunten and Giacun Caduff
Silent Nights – Aske Bang and Kim Magnusson
Sing – Kristóf Deák and Anna Udvardy
Timecode – Juanjo Giménez

Best Animated Short Film

Blind Vaysha – Theodore Ushev
Borrowed Time – Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
Pear Cider and Cigarettes – Robert Valley and Cara Speller
Pearl – Patrick Osborne
Piper – Alan Barillaro and Marc Sondheimer

Best Original Score

Jackie – Mica Levi
La La Land – Justin Hurwitz
Lion – Dustin O’Halloran and Hauschka
Moonlight – Nicholas Britell
Passengers – Thomas Newman

Best Original Song

„Audition (The Fools Who Dream)” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
„Can’t Stop the Feeling!” from Trolls – Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin, and Karl Johan Schuster (Shellback)
„City of Stars” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
„The Empty Chair” from Jim: The James Foley Story – Music and Lyric by J. Ralph and Sting
„How Far I’ll Go” from Moana – Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda

Best Sound Editing

Arrival – Sylvain Bellemare
Deepwater Horizon – Wylie Stateman and Renée Tondelli
Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie and Andy Wright
La La Land – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
Sully – Alan Robert Murray and Bub Asman

Best Sound Mixing

Arrival – Bernard Gariépy Strobl and Claude La Haye
Hacksaw Ridge – Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie, and Peter Grace
La La Land – Andy Nelson, Ai-Ling Lee, and Steve A. Morrow
Rogue One: A Star Wars Story – David Parker, Christopher Scarabosio, and Stuart Wilson
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, and Mac Ruth

Best Production Design

Arrival – Patrice Vermette and Paul Hotte
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig and Anna Pinnock
Hail, Caesar! – Jess Gonchor and Nancy Haigh
La La Land – Sandy Reynolds-Wasco and David Wasco
Passengers – Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena

Best Cinematography

Arrival – Bradford Young
La La Land – Linus Sandgren
Lion – Greig Fraser
Moonlight – James Laxton
Silence – Rodrigo Prieto

Best Makeup and Hairstyling

A Man Called Ove – Eva von Bahr and Love Larson
Star Trek Beyond – Joel Harlow and Richard Alonzo
Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini, and Christopher Nelson

Best Costume Design

Allied – Joanna Johnston
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood
Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
Jackie – Madeline Fontaine
La La Land – Mary Zophres

Best Film Editing

Arrival – Joe Walker
Hacksaw Ridge – John Gilbert
Hell or High Water – Jake Roberts
La La Land – Tom Cross
Moonlight – Nat Sanders and Joi McMillon

Best Visual Effects

Deepwater Horizon – Craig Hammeck, Jason Snell, Jason Billington, and Burt Dalton
Doctor Strange – Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, and Paul Corbould
The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Dan Lemmon
Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean, and Brad Schiff
Rogue One: A Star Wars Story – John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel, and Neil Corbould

 

Ne revedem pe 11 februarie.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *