Știri

Nominalizările pentru premiile Oscar 2017 – prima oară în live stream !

La ediția 89, comitetul de conducere a decis că Oscar trebuie să se înscrie în trendul acesta modern, cu internetul și cu vi-ar-ul și cu tot.
Ca atare, nominalizările 2017, pentru prima oară în istoria Planetei Pământ sunt transmise numai online.

Bine (că) ați venit în era Internetului:

Best Picture

    Arrival – Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, and David Linde
Fences – Scott Rudin, Denzel Washington, and Todd Black
Hacksaw Ridge – Bill Mechanic and David Permut
Hell or High Water – Carla Hacken and Julie Yorn
Hidden Figures – Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams, and Theodore Melfi
La La Land – Fred Berger, Jordan Horowitz, and Marc Platt
Lion – Emile Sherman, Iain Canning, and Angie Fielder
Manchester by the Sea – Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, and Kevin J. Walsh
Moonlight – Adele Romanski, Dede Gardner, and Jeremy Kleiner

Best Director

    Denis Villeneuve – Arrival
Mel Gibson – Hacksaw Ridge
Damien Chazelle – La La Land
Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea
Barry Jenkins – Moonlight

Best Actor

Casey Affleck – Manchester by the Sea as Lee Chandler
Andrew Garfield – Hacksaw Ridge as Desmond T. Doss
Ryan Gosling – La La Land as Sebastian Wilder
Viggo Mortensen – Captain Fantastic as Ben Cash
Denzel Washington – Fences as Troy Maxson

Best Actress

Isabelle Huppert – Elle as Michèle LeBlanc
Ruth Negga – Loving as Mildred Loving
Natalie Portman – Jackie as Jackie Kennedy
Emma Stone – La La Land as Mia Dolan
Meryl Streep – Florence Foster Jenkins as Florence Foster Jenkins

Best Supporting Actor

Mahershala Ali – Moonlight as Juan
Jeff Bridges – Hell or High Water as Marcus Hamilton
Lucas Hedges – Manchester by the Sea as Patrick Chandler
Dev Patel – Lion as Saroo Brierley
Michael Shannon – Nocturnal Animals as Detective Bobby Andes

Best Supporting Actress

Viola Davis – Fences as Rose Lee Maxson
Naomie Harris – Moonlight as Paula
Nicole Kidman – Lion as Sue Brierley
Octavia Spencer – Hidden Figures as Dorothy Vaughan
Michelle Williams – Manchester by the Sea as Randi

Best Original Screenplay

20th Century Women – Mike Mills
Hell or High Water – Taylor Sheridan
La La Land – Damien Chazelle
The Lobster – Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou
Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan

Best Adapted Screenplay

Arrival – Eric Heisserer from Story of Your Life by Ted Chiang
Fences – August Wilson from Fences by August Wilson (posthumous nomination)
Hidden Figures – Allison Schroeder and Theodore Melfi from Hidden Figures by Margot Lee Shetterly
Lion – Luke Davies from A Long Way Home by Saroo Brierley and Larry Buttrose
Moonlight – Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney from In Moonlight Black Boys Look Blue by Tarell Alvin McCraney

Best Animated Feature Film

Kubo and the Two Strings – Travis Knight and Arianne Sutner
Moana – John Musker, Ron Clements, and Osnat Shurer
My Life as a Zucchini – Claude Barras and Max Karli
The Red Turtle – Michael Dudok de Wit and Toshio Suzuki
Zootopia – Byron Howard, Rich Moore, and Clark Spencer

Best Foreign Language Film

Land of Mine (Denmark) in Danish – Martin Zandvliet
A Man Called Ove (Sweden) in Swedish – Hannes Holm
The Salesman (Iran) in Persian – Asghar Farhadi
Tanna (Australia) in Nauvhal – Martin Butler and Bentley Dean
Toni Erdmann (Germany) in German – Maren Ade

Best Documentary – Feature

Fire at Sea – Gianfranco Rosi and Donatella Palermo
I Am Not Your Negro – Raoul Peck, Rémi Grellety, and Hébert Peck
Life, Animated – Roger Ross Williams and Julie Goldman
O.J.: Made in America – Ezra Edelman and Caroline Waterlow
13th – Ava DuVernay, Spencer Averick, and Howard Barish

Best Documentary – Short Subject

Extremis – Dan Krauss
4.1 Miles – Daphne Matziaraki
Joe’s Violin – Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis
The White Helmets – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Best Live Action Short Film

Ennemis Interieurs – Sélim Azzazi
La Femme et le TGV – Timo von Gunten and Giacun Caduff
Silent Nights – Aske Bang and Kim Magnusson
Sing – Kristóf Deák and Anna Udvardy
Timecode – Juanjo Giménez

Best Animated Short Film

Blind Vaysha – Theodore Ushev
Borrowed Time – Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
Pear Cider and Cigarettes – Robert Valley and Cara Speller
Pearl – Patrick Osborne
Piper – Alan Barillaro and Marc Sondheimer

Best Original Score

Jackie – Mica Levi
La La Land – Justin Hurwitz
Lion – Dustin O’Halloran and Hauschka
Moonlight – Nicholas Britell
Passengers – Thomas Newman

Best Original Song

“Audition (The Fools Who Dream)” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
“Can’t Stop the Feeling!” from Trolls – Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin, and Karl Johan Schuster (Shellback)
“City of Stars” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
“The Empty Chair” from Jim: The James Foley Story – Music and Lyric by J. Ralph and Sting
“How Far I’ll Go” from Moana – Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda

Best Sound Editing

Arrival – Sylvain Bellemare
Deepwater Horizon – Wylie Stateman and Renée Tondelli
Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie and Andy Wright
La La Land – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
Sully – Alan Robert Murray and Bub Asman

Best Sound Mixing

Arrival – Bernard Gariépy Strobl and Claude La Haye
Hacksaw Ridge – Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie, and Peter Grace
La La Land – Andy Nelson, Ai-Ling Lee, and Steve A. Morrow
Rogue One: A Star Wars Story – David Parker, Christopher Scarabosio, and Stuart Wilson
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, and Mac Ruth

Best Production Design

Arrival – Patrice Vermette and Paul Hotte
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig and Anna Pinnock
Hail, Caesar! – Jess Gonchor and Nancy Haigh
La La Land – Sandy Reynolds-Wasco and David Wasco
Passengers – Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena

Best Cinematography

Arrival – Bradford Young
La La Land – Linus Sandgren
Lion – Greig Fraser
Moonlight – James Laxton
Silence – Rodrigo Prieto

Best Makeup and Hairstyling

A Man Called Ove – Eva von Bahr and Love Larson
Star Trek Beyond – Joel Harlow and Richard Alonzo
Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini, and Christopher Nelson

Best Costume Design

Allied – Joanna Johnston
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood
Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
Jackie – Madeline Fontaine
La La Land – Mary Zophres

Best Film Editing

Arrival – Joe Walker
Hacksaw Ridge – John Gilbert
Hell or High Water – Jake Roberts
La La Land – Tom Cross
Moonlight – Nat Sanders and Joi McMillon

Best Visual Effects

Deepwater Horizon – Craig Hammeck, Jason Snell, Jason Billington, and Burt Dalton
Doctor Strange – Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, and Paul Corbould
The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Dan Lemmon
Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean, and Brad Schiff
Rogue One: A Star Wars Story – John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel, and Neil Corbould

 

Ne revedem pe 11 februarie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *